Sunday, April 17, 2011

Rancangan Pengajaran Harian Berbantukan Komputer

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tarikh                          :          8 April 2011
Masa                           :          8.30 pagi – 9.30 pagi
Tahun                          :          4 Cemerlang
Bilangan murid          :          24 orang
Mata Pelajaran          :          Bahasa Malaysia
Tema                          :          Patriotik
Tajuk                           :          Warisan Penyatu Bangsa
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid – murid dapat :
1.    Membaca sajak menggunakan intonasi dan jeda yang betul.
2.    Menyatakan beberapa perkataan yang dikosongkan secara lisan
3.    Memberi maksud empat perkataan yang dihitamkan dan membina ayat secara tulisan.

Fokus utama:
5.2 = Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan sebutan dan intonasi yang betul dan lancar serta memahami perkara yang dibaca.
Aras 1: i. Membaca bahan berunsur ilmu dengan sebutan dan intonasi yang betul.
           
Fokus sampingan    :
            8.1 Membina dan menulis perkataan, ayat tunggal dan ayat majmuk.
            Aras 1 : i. Menulis pelbagai jenis ayat.

Kemahiran bahasa              :           Lisan, Membaca, Menulis

Sistem bahasa
(Tatabahasa)                        :           Kosa kata, ayat.                               


Pengisian kurikulum                                  
Nilai                                        :           Semangat Patriotik, Hormat menghormati, kasih sayang, bekerjasama
Ilmu                                        :           Sastera

Kemahiran bernilai tambah          
Kemahiran Berfikir              :           Menghubungkaitkan, Mengimbas Kembali, Menilai,Penjanaan Idea.           
Kecerdasan Pelbagai         :           Interpersonal, Intrapersonal, Verbal-Linguistik.
Bahan Bantu Mengajar      :           LCD, komputer riba, Cakera Padat (CD)
Pengetahuan Sedia Ada   :           Murid-murid mengetahui warisan setiap bangsa yang ada di Malaysia.








Langkah / Masa

Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Catatan

Set Induksi
( 5 minit)

Tayangan gambar pelbagai kaum dan warisan seni budaya mereka.

Apa yang kamu dapat lihat daripada tayangan tadi ?
Apa yang kamu perolehi daripada gambar tersebut ?


  1. Murid ditayangkan gambar pelbagai kaum dan warisan kebudayaan mereka pada LCD.
  2. Guru bersoal jawab dengan murid apa yang mereka lihat dan perolehi daripada tayangn yang ditunjukkan.



BBM
1. LCD
2. Komputer riba
3. CD
KBKK
1. Menjana idea
NILAI
1. Kasih sayang, bekerjasama

Langkah 1
(20 minit)

Tayangan video rakaman sajak beserta lirik yang bertajuk ‘Warisanku’.
 Lirik Sajak Warisanku






1.    Guru menayangkan video sajak yang bertajuk ‘Warisanku’
2.    Murid diminta menonton video yang ditayangkan dengan teliti.
3.    Guru memaparkan lirik sajak yang telah ditayangkan.
4.    Murid-murid diminta membaca sajak yang ditayangkan bersama-sama.
5.    Beberapa orang murid diminta membacakan sajak dengan intonasi dan jeda yang betul.




BBM
Video
Petikan


KBKK
Menjana idea

KEMAHIRAN BELAJAR
Memproses maklumat

NILAI
Keberanian,semangat bermasyarakat.

Langkah 2
(15 minit)

Memperdengarkan rakaman gurindam dan teks gurindam yang telah dikosongkan beberapa tempat.
Bangga menjadi,
___________ Malaysia,

Rakyat _________________
__________________ bersama,
Satu Malaysia
Jana _________________
Itulah ________________
Malaysia jaya.

1.Guru memperdengarkan rakaman gurindam kepada murid-murid.
2. Murid-murid diminta mendengar rakaman yang dipasang.
3.Murid-murid ditayangkan teks gurindam yang telah dikosongkan pada beberapa tempat.
4. Beberapa orang murid diminta mengisi dan memberi jawapaan yang betul pada tempat kosong secara lisan.
5. Murid-murid berbincang dengan guru mengenai jawapan yang telah diberikan oleh rakan.
6. Guru memainkan semula rakaman gurindam dan meminta murid-murid mengalunkannya bersama-sama.




BBM
Audio.

KEMAHIRAN BERFIKIR
Mengenal pasti.

KEMAHIRAN BAHASA
Mendengar dan bertutur.

NILAI
 Berkerjasama, berani.

Langkah 3
(15 minit)

Memberi maksud dan membina ayat daripada perkataan yang dihitamkan dalam teks pantun.
Anak muda bermain kompang
Bermain kompang singgah ke pekan
Anak muda darah merdeka
Selamat datang kami ucapkan

  1. Murid-murid ditayangkan dengan teks pantun pada LCD.
  2. Guru membacakan teks pantun yang telah ditayangkan kepada murid.
  3. Murid-murid diminta meberikan maksud perkataan yang telah dihitamkan secara tulisan pada papan putih.
  4. Beberapa orang murid dimainta ke hadapan dan membina satu ayat bagi perkataan yang telah dihitamkan secara bertulis pada papan putih.



BMM
LCD, CD, OHP, dan Komputer.

KEMAHIRAN BERFIKIR
Mengenal pasti dan menjana idea.


KEMAHIRAN BAHASA
Membaca dan menulis
NILAI
Kasih sayang, keinsafan, bertanggungjawab dan berani.

Penutup
( 5 minit)

1. Rumusan isi pelajaran
2. Pujian dan motivasi oleh guru

1. Guru merumuskan tentang isi pelajaran  yang dipelajari.
2. Guru memberi pujian dan motivasi atas penglibatan murid yang dijalankan.

NILAI
 Kasih sayang
Bekerjasama
 Keberanian
Rasional